Home section

ANASAYFA

Kütüphane
Makale, Haber ve Yenilikler Hakkında Bilgi Kaynağı

Web Sitesinde Bağlantı Hızının Önemi

Bir web sitesini ziyaret ettiğimizde istediğimiz sayfanın görüntülenmesi için belli bir süre beklememiz gereklidir. Bu süre;

Bağlantı hızı
Sunucu meşguliyeti ve
Sayfanın dosya boyutuna bağlı olarak değişir.

Bağlantı hızı ve sunucu meşguliyeti web tasarımcısının dışında gelişen faktörlerdir. Ancak, barındırma (hosting) hizmeti alınan sunucunun iyi seçilmesi sayesinde, sorunu ziyaretçinin kullandığı Internet Servis Sağlayıcının (ISS) sunduğu servisin veri transfer hızına indirgenmesini sağlamış oluruz. Günümüzde, hem Çevirmeli Ağ (normal telefon hattı) hizmetlerinde kalite artışı, hem de kablo, ADSL gibi daha geniş banta sahip bağlantı seçeneklerinin de devreye girmesi ile web sayfalarının görüntülenme hızları oldukça tatminkar seviyelere ulaşmıştır. Ama web tasarımcısı kötü bağlantı kullanan ziyaretçilerin olduğunu unutmadan mümkün olduğunca hızlı görüntülenen sayfalar tasarlamalıdır. Sayfanın veri büyüklüğü olabildiğince düşük tutulmalıdır.

Veri büyüklüğünü etkileyen en önemli faktör fotoğraflar ve animasyonlardır. Oysa ki, bunlar bir web sitesinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Hem görselleri (resim vb.) kullanabilmek, hem de sayfa yüklenme hızını uygun seviyede tutabilmek için, web tasarımcısı sayfada kullanılan fotoğrafların görüntü kalitesini bilinçli olarak belli oranda düşürür.

Web tasarımcıya bu imkanı sağlayan sebep, bilgisayar monitörlerinin belli bir çözünürlükte görüntüleme yapabilmesidir. Yani, eğer web tasarımcı işini iyi biliyorsa, resimleri monitörün gösteremeyeceği kalitede kullanmak yerine, uygun çözünürlüğe düşürür.

En yaygın olarak kullanılan JPG ve GIF biçimlerindeki (formatlarındaki) fotoğraflar farklı avantajlara sahiptir. Web tasarımcısı uygun formatı seçebilmelidir. Örneğin jpg resimleri, büyük ve çok renkli fotoğraflarda çok iyi sonuç verir, ama bilgisayar ile hazırlanmış az renkli webart veya clipart türündeki resimlerde başarısızdır. GIF ise, tam tersini sağlar, çünkü daha az renk kullanır.

Bunun yanında tekrarlanan öğeler kullanarak ziyaretçinin bilgisayarının veya aradaki yönlendirici bilgisayarların ön bellekleri (cache) kullanımı sayesinde hızlı yüklenmesi sağlanır. Bir kere yüklenen resim veya öğe ikinci sayfada da yer alıyorsa tarayıcı bunu yüklemekte hiç zorlanmaz. Resmi tekrar almak yerine, değişiklik olmadığı bilgisini aldığında, daha önce yüklemiş olduğu resmi ön bellekten yükler.

Yazılar için foto editörleri yerine yazı editörleri tercih edilir. Çoğu kez, web tasarımcı, web sayfalarının yazım dili olan HTML kodlarına hakim olmadığı için özellikle menülerde istediği görsel etkiyi yakalayabilmek için resim kullanır, ama bu kötü bir çözümdür. Doğrusu yazıların resim olarak kullanılmamasıdır.

Yazı editörlerinden çıkan yazılar ziyaretçinin tarayıcısında yorumlanır ve eğer kullanılan yazı tipi kullanıcının bilgisayarında yok ise ikinci, üçüncü vs. yazı tipi, (eğer tasarımcı belirtmişse) yoksa tarayıcının belirlediği yazı tipi kullanılır, ki bu tasarımcıyı rahatsız eder. Oysa ki, resim formatında gönderilen bir yazı örneğin başlık- kullanıcının bu yazı tipine sahip olmasına gerek duymadan olduğu gibi görüntülenir.

Bunlar dışında, resimlerin dosya büyüklüklerinin 10KB'dan daha büyük olmaması için çaba sarfedilir. Bundan daha büyük resimler, parçalanarak kullanılmalıdır.

Tüm bunlar web tasarımcısının sayfa hızları için dikkat ettiği veya etmesi gereken konulardır. İşin özü, pek çok tasarımcı sayfaların görüntülenme hızını bazı araçlarla kontrol eder. Kabul edilen değer genelde önceleri 30 saniye civarında idi, ancak günümüzde 7-8 saniye gibi oldukça iddialı değerler de benimsenmektedir.