Home section

ANASAYFA

Kütüphane
Makale, Haber ve Yenilikler Hakkında Bilgi Kaynağı

Mobil Uyumlu Web Sitesi ve Önemi

Günümüzde mobil cihazlardan internete erişim sağlayanların sayısı oldukça fazla ve bu giderek artmakta. Hal böyle olunca websitelerinin gelişen teknolojiye uyum sağlamaları ihtiyaçtan çok zorunluluk haline gelmeye başladı.

Mobil uyumluluk için Responsive (duyarlı) bir tasarım ya da mobil cihazlara özel tasarım gibi farklı yöntemler kullanılabilir. İki yöntem arasında en yaygın kullanım biçimi Duyarlı tasarımlardır. Duyarlı tasarımlar cihazın türüne bakmadan, sitenizi çağıran cihazın ekran çözünürlüğüne (daha doğrusu web tarayıcısının ekranda kapladığı alana) göre uyum sağlayarak Masaüstü, tablet ve mobil cihazlar ile uyum içinde çalışarak kullanıcıların sitenizi daha kolay kullanmasına olanak tanır. Duyarlı tasarımlar aynı zamanda iş yükünüzü de önemli ölçüde azaltacaktır.

Mobil site kullanım oranı artıkça web teknolojileri de bu yönde çeşitli geliştirmelere / güncellemelere başladılar. Eğer Google Webmaster Araçlarını kullanıyorsanız, google uzun bir süredir(yaklaşık 1 yıldır) kullanıcılarına mobil site ile ilgili uyarılar göndermeye başlamıştı. Bu uyarıların ardından 21 Nisanda arama motoru algoritmasını, mobil uyumlu sitelere öncelik verecek şekilde güncelledi ve hayata geçirdi.

Bu güncellemeden sonra artık mobil uyumluluk seo açısında önemli bir kriter olarak yerini aldı. Tabi ki sadece google arama motoru yok ve iyi bir seo için sadece mobil uyumluluk yeterli değil ancak ilerleyen zamanda diğer arama motorları tarafından ve diğer web teknolojilerinde de bu yönde gelişmeler gösterecektir. Mobil uyumlu olmayan web site sahipleri bu güncelleme için henüz geç kalmış değiller. Var olan websitelerinizi bir an önce mobil uyumlu hale getirmek bu güncellemeden en az kayıp ile yayın hayatına devam etmenizi sağlayacaktır.

Web sitenizin mobil ile uyumlu olup olmadığını yine Google'nin sunduğu mobil uyumluluk test aracı ile çok kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ayrıca Google Webmaster Araçlarına websitenizi ekleyerek Google gibi Getir aracı ile google botlarının gözünde sitenizin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Web sitenizi gerçek bir kullanıcı ziyaret ettiğinde nasıl görüyorsa, bu görünüme en yakın bir şekilde google botlarının görmesini sağlamanız gerekmektedir. Web siteniz mobil uyumlu olduğu halde google botları sitenizi gerçek bir kullanıcının gördüğü gibi görmüyorsa, web siteniz tarafından botların bazı dosyalara erişimi kısıtlanıyor olabilir. Erişime engellenen dosyaları Google gibi Getir aracı ile kontrol edebilirsiniz ve google botun erişimini sağlayarak en iyi görünümü sağlayabilirsiniz.