Home section

ANASAYFA

Kütüphane
Makale, Haber ve Yenilikler Hakkında Bilgi Kaynağı

İnternet ile maliyetlerinizi azaltın

İnterneti aktif olarak kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Artık her şirketin interneti var. 10 yıl öncesindeki çevirmeli bağlantı dönemi kapandı ve DSL hatları ile daha hızlı bir altyapıya kavuştuk. Artan hız ile interneti kullanma kabiliyetimiz hızla arttı. Peki interneti gerçekten iyi kullanıyor muyuz ? Şirketler interneti kullanarak maliyetlerini düşürebiliyorlar mı ? Eğer şirket yöneticisiyseniz ya da sürekli ödemelerden şikayetçiyseniz size bazı tavsiyelerimiz var.

Şirketinizde telefon görüşmelerini ve faks gönderimini minimuma indirin

Hepmiz biliyoruz ki telefon görüşmeleri şirketler büyük rakamlar tutuyor. İster sabit hat ister GSM operatörleri olsun her ay gelen faturalar bütçenizde önemli bir rakam tutuyorsa bu maliyetleri düşürmek için bu görüşmeleri minimuma indirin. Başta skype, live messenger (msn), google talk olmak üzere bilgisayardan bilgisayara ücretsiz sesli görüşme yapmanızı sağlayan yazılımları kullanın.

Email ve chat kullanımını teşvik edin

Email ve chat telefon ve faks kullanımına iyi bir alternatif olarak gelişti. Telefonla aradığınız bir kişiyi yerinde bulamadığınızda aramanızın boşa gitmesi zaman kaybı gibi nedenleri eleyerek, email ile kişiye doğrudan mesajınızı iletebilirsiniz. Bu iletim size sadece telefon masrafından kurtarmakla kalmayacak, telefon görüşme zamanınızı da boşa çıkaracaksınız. Bilirsiniz çoğu telefon görüşmesi, "naber, nasılsınız" gibi giriş konuşmalarıyla uzar gider. Emailin bir diğer avantajı da anlatmak istediğiniz konuyu belge, resim vb eklerle tam olarak anlatabilmeniz, telefona göre çok daha avantajlı bir mesaj aracı haline getiriyor.

Broşür yerine web sitenizi hazırlatın

Basılı broşür hazırlamanın internet kullanmayan daha geniş bir kitleye ulaşması gibi şimdilik bazı avantajları olsa da, her geçen gün mobil cihazların internet imkanlarının da artması bu avantajın her geçen günweb sitenize doğru kaydığını gösteriyor. Web sitesi maliyetlerini düşünecek olursanız, broşür ya da kataloğa göre çok daha düşük maliyetlerle hazırlanabildiği gibi, yeni ürünleriniz yada adres telefon değişikliği gibi çok basit bir düzenlemeleri bile hızlı ve daha ucuzaweb sitesi tasarımı ile çözebilirsiniz. Web sitenizdeki değişiklik çok daha kısa sürerken, bastırdığınız broşür ya da katalog çöpe gidecek ve yeniden hazırlanacaktır. Bu nedenle kağıt israfını da önleyerek ormanlarımızı korumak için de bir adım atmış olursunuz..

Sanal toplantılar düzenleyin

Artık, live messenger (msn) başta olmak üzere pek çok üründe online kamera ile birden fazla kişi ile toplantı düzenleyebiliyorsunuz. GotoMeeting gibi web konferansı sağlayan servis sitelerinin de her geçen gün sayısı artıyor. Yerinizden kalkmadan ulaşım ve zaman maliyetlerini ortadan kaldırarak maliyetlerinizi düşürebilrisiniz.

Güvenlik kameralarını internetten kullanarak işyerinize gitmeden şirketlerinizdeki durumu izleyin

Artık pek çok güvenlik kamerası ürünlerinde bu hizmet var. Görüntü kayıtlarını yerel bilgisayarınızın üzerinden internette herhangi bir noktadan izleme imkanını veren bu teknolojiler ile yerinizden kalmadan işyerlerinizdeki durumu izleyebilirsiniz.

Dergilerin artık sanalı var daha ucuza bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Emecmua.com bu konuda çok ilginç ve güzel bir çalışmayı başlatmış durumda. Marketlerden aldığınız dergileri dijital olarak daha ucuza satın alabiliyor ve okuyabiliyorsunuz. Flash pageflip teknolojisi ile de görsel olarak dergi okuma keyfini size sunuyor.

İnternette ücretsiz online araçları kullanın.

Google'ın docs servisi döküman ve spreadsheets (Excel vb) dökümanları oluşturmanıza ve paylaşmanızı sağlıyor. Seslisozluk internet üzerinden çeviri yapma işleriniz için oldukça uygun. Biraz araştırmayla işinize yarayabilecek pek çok servisi bulmanız mümkün.

İnterneti kullanarak, faturalarınıza görünen ya da görünmeyen maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. En önemli nokta, şirketinizdeki çalışanların ortak bir çaba ile internet kullanımını benimsemesi ve ihtiyaç duyulan programları öğrenme gayretinde bulunmasıdır. Bu noktalarda teşvik edici yöntemler her zaman etkili olacaktır.